7. ročník Šemíkovy podkovy 5. srpen 2019

7. ročník Šemíkovy podkovy

Přestože venkovní teploměr ukazoval tropických 30 stupňů, sešlo se na dvoře Střední školy dostihového sportu a jezdectví 15 tříčlenných týmů složených ze žáků zemědělských škol z celé České republiky, aby změřili síly v soutěži odborných znalostí a dovedností „O Šemíkovu podkovu“. Tato soutěž má již mnohaletou tradici a účast na ní je oprávněně pro mnohé školy záležitostí prestiže. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií – Stříbrná podkova pro žáky 2. ročníků a Zlatá podkova pro třeťáky oborů vzdělání Chovatelství, Agropodnikání a podobných.

Kromě již tradičního odborného testu, poznávání plemen, krmiv a zemědělských plodin nebo vtipného testu z angličtiny si soutěžící vyzkoušeli také dojení, sekání trávy srpem či jízdu na dostihovém trenažéru bez držení.

„To je hrozně málo. Nééé, trochu uber…Kolik to může mít?“ Tak takové komentáře byly slyšet během celého dopoledne u stanoviště, kde žáci odhadovali správné míry. Malou naběračkou odměřit z připravené várnice vody přesně půl litru do obřího kastrolu na brambory byl velký oříšek. O moc lehčí nebylo ani nabrat jeden kilogram sena z kupky. Přesto si s tímto nelehkým úkolem mnohé týmy poradily na výbornou.

Novinkou, kterou si organizátoři připravili, byl štafetový „dostih“. Na přilehlém klusáckém závodním okruhu se postupně v roli koní vystřídali soutěžící v klusáckém dostihu, překážkovém dostihu a cílová rovinka byla určena pro cvalové běžce. I přes teplotu, která na sluníčku přesahovala čtyřicítku, všichni závodníci doběhli v úžasných časech a nakonec si vychutnali osvěžující proud vody, který je čekal v cíli.

Posledním úkolem byl odhad hmotnosti zvířete, tentokrát kozy. Největším problémem nakonec nebyl samotný odhad, jeden tým trefil hmotnost absolutně přesně, ale kontrolní převážení dané kozy. Nejenom, že koza odmítala k váze vůbec dojít (musela být donesena!), ale i váha si postavila hlavu a odmítla spolupráci. Nakonec byla koza zvážena na osobní váze společně s jednou z pomocnic a odečtem váhy samotné dívky vypočítán výsledek. „Tolik legrace jsme ve škole ještě nezažily,“ komentovaly situaci prvačky, které celý den s organizací pomáhaly.

Po sečtení všech bodů byly vyhlášeny výsledky. Každý si odnesl nějakou cenu, ale putovní trofej pro vítěze Stříbrné podkovy si odvezl tým SZeŠ Čáslav. Tato škola může být na své žáky nadmíru pyšná, neboť v kategorii o Zlatou podkovu obsadili její žáci úžasné druhé místo. Samotná Zlatá podkova v hlavní soutěži zamířila do SZeŠ Poděbrady.

Na závěr bychom chtěli poděkovat sponzorům za pomoc, a to hlavně firmám Decathlon, a.s., která darovala velké množství sportovního vybavení jako ceny pro soutěžící, De Heus, a.s. (krmení pro koně), Equiservis (jezdecké potřeby) a Pro-bio za významnou slevu na jejich produkty.

Všechny ceny byly rozdány, partnerům bylo poděkováno a nám nezbývá než se těšit na další ročník!

Ing. Kateřina Šupáčková - SŠDSaJ Velká Chuchle

GALERIE NENALEZENA.