Stáž Anglie Newmarket - 01/2018

V rámci programu Erasmus + vyjelo již v prvních dnech roku 2018 šest vybraných žáků (žákyň) v doprovodu jednoho učitele odborného výcviku na odbornou stáž do British Racin School v anglickém Newmarketu. Anglie je kolébkou dostihového sportu a stále patří mezi světovou špičku v tomto odvětví. Do BRS se přijíždí školit žokejové, jezdci a dostihoví pracovníci z celého světa. Zázemí této instituce je zacíleno na trénink učňů. Mají vlastní ohrazené tréninkové dráhy, haly a učebny s trenažéry. Svým svěřencům dávají zpětnou vazbu prostřednictvím komentovaných videonahrávek, na kterých společně rozebírají například způsob jízdy na koni.

Výcvik jezdce v Anglii je velmi odlišný od našeho odborného školství. Zájemci jsou přijímáni do tříměsíčních intenzivních kurzů, po jejichž absolvování je čeká odborná příprava přímo u vybraného trenéra, který se tak stává garantem jejich následného vyučení. Když je žák dostatečně připraven, je připuštěn k závěrečné zkoušce. Tento model mnohem více připomíná dřívější doby, kdy tovaryš odešel k mistrovi v oboru naučit se příslušné řemeslo.

Cílem stáže bylo seznámit žáky s novými metodami, postupy a nástroji při práci s koňmi. Zaměřili se především na rozdílný management stájí – plán tréninků a odpočinku koní, na místní postupy při sedlání, korektní dostihový sed, působení sedu na tempo koně, péče o dostihové koně, úpravu boxů, správné pobídky koně, welfare koní, výživu koní a také etiku v dostihovém sportu. BRS nabízí jak nejmodernější, tak i tradiční přístupy ke koním a jejich tréninku. Novou dovedností, kterou si účastníci také měli možnost osvojit, je práce ve velkých lotech, práce v terénu i v otevřené krajině. Toto jsou aktivity, které závodiště ve Velké Chuchli neumožňuje.

První týden žáci trénovali na koních BRS ve školních tréninkových prostorách, včetně pilování rovnováhy a techniky jízdy na dostihových simulátorech. Další dva týdny byli žáci přiděleni k trenérům zvučných jmen: E. Dunlop, J. Fielden, Ch. Wall a M. Botti, kde se účastnili každodenního tréninku na proslulých newmarketských pláních. Denně každý z nich odjezdil 3 – 5 lotů, spolu s řádnými zaměstnanci stájí.

Ubytování a stravování s možností výběru jídel  včetně zeleniny a ovoce bylo zajištěno v areálu školy. Instruktoři ve stájích a ostatní zaměstnanci školy byli velmi vstřícní a pomáhali překonávat jazykovou bariéru. Velký důraz je zde kladen na bezpečnost.

Stáž pomohla žákům uvědomit si svoji konkurenceschopnost v mezinárodním prostředí, zažít reálné požadavky zaměstnavatelů, zvýšit sebedůvěru ve vlastní schopnosti, prohloubit odborné dovednosti a znalosti, naučit se pracovat s kulturními odlišnostmi a v neposlední řadě konfrontovat své jazykové dovednosti v reálném prostředí cizí země.

Pro všechny žáky byla stáž po všech stránkách velkým přínosem a určitě se do Anglie někdy v budoucnu rádi vrátí.

„Nejvíce na mě zapůsobila velmi přátelská a uvolněná atmosféra, která je doprovázena precizností a starostlivostí v péči o koně.“ S těmito slovy uzavřela svou prezentaci o stáži v Newmarketu žákyně 2. ročníku oboru jezdec Simona Laubeová.

03/09 2018

Zahájení školního roku proběhne v pondělí 3. 9. 2018 v 11 hodin

03/09 2018

Písemná MZ

Líbí se Vám zrekonstruovaná budova školy?