Cesta za Velkou národní steeplechase do Liverpoolu 20. duben 2022

Cesta za Velkou národní steeplechase do Liverpoolu

Konečně už zase můžeme cestovat, a tak jsme s více než 40 žáky naší školy vyrazili začátkem dubna na exkurzi do Anglie.

Cílem tohoto pětidenního výletu byla Velká národní steeplechase v Liverpoolu.

Cestou jsme navštívili město Canterbury, zavítali do anglického Newmarketu, ale také do hlavního města Londýna.  

Ve čtvrtek odpoledne po zdolání průlivu La Manche jsme dorazili do malebného středověkého městečka Canterbury, plného křivolakých uliček a starých hrázděných domů, kde jsme obdivovali překrásnou gotickou katedrálu, která je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Evropy. Obtěžkáni vyhlášenou canterburskou čokoládou z místní cukrárny jsme spokojeně usedali do autobusu směr Londýn vstříc novým dobrodružstvím.

Druhý den byl pěkně „nabitý“. Čekal nás celý den strávený v Newmarketu, hlavním městě britských dostihů již od doby vlády Jakuba I. Navštívili jsme dostihovou stáj Marca Bottiho, kde jsme potkali naši absolventku Hanku, podívali jsme se na tréninkové dráhy na Warren Hillu, prohlédli jsme si Pallace House (Národní muzeum dostihů), kde jsme viděli vůbec první tištěné výsledky dostihů z r. 1654, Plemennou knihu z r. 1791, koňskou kostru a další archeologické objevy a dokumenty. Samozřejmostí byla i jízda na tamním slavném simulátoru.

Odpoledne jsme pak zamířili na prohlídku stájí, plání a koní do The National Stud – britského státního hřebčína, zaměřeného na chov plnokrevníků, asi dva kilometry jihozápadně od městečka Newmarket v anglickém hrabství Suffolk. Nejúžasnější byly klisny s hříbátky, ale i slavní vítězové dostihů včetně jejich rozvětvených rodokmenů.

Noc po náročné páteční exkurzi v Newmarketu jsme strávili v Manchesteru, kde jsme hned ráno po snídani zaběhli obhlédnout budovu stadionu Old Trafford, která je světoznámým „domovem“ fotbalového klubu Manchesteru United.  A odtud hurá do Liverpoolu!

V Liverpoolu je duben již tradičně zasvěcen Velké národní steeplechase (Grand National) a tuto výjimečnou dostihovou událost jsme si ani my nenechali ujít. Po oba dva předešlé roky jsme totiž museli čelit pandemii covidu-19 a všechny významné dostihy napříč celou Evropou byly buď zrušeny či bez účasti diváků. Moc jsme se tedy těšili, že na vlastní oči uvidíme boj ušlechtilých koní a jejich jezdců v nejvýznamnějším anglickém překážkovém dostihu sezóny.

GRAND NATIONAL je nejslavnější steeplechase na světě. Běhá se v Aintree u Liverpoolu na okruhu se speciálními překážkami vycpanými chvojím. Je to handicap stejně jako Velká pardubická dlouhý 6900 metrů (dříve se běhalo 7200 m). Loňský ročník poprvé vyhrála žena - Rachael Blackmore s koněm Minella Times.

Po dlouho očekávaných dvou letech sobotní největší steeplechase osobně sledovaly tisíce dostihových fanoušků a miliony lidí na svých televizích a počítačích po celém světě. Atmosféra byla úžasná. A my byli přímo v centru dění!

Pohádkový finiš předvedl s koněm Noble Yeats zdolal téměř čtyřicetiletý Sam Waley-Cohen, který je prvním amatérským žokejem, jež vyhrál Grand National a v r. 2011 Cheltenham Gold Cup na Long Run.

Po adrenalinovém sobotním dni na závodišti jsme odcestovali zpět do Londýna, abychom se ubytovali a načerpali nové síly na neděli. Ta byla ve znamení historických památek a významných staveb. Že něco opomeneme, jsme se vůbec obávat nemuseli, protože Hop-on  Hop-off Tours Bus nás vždy dovezl ke všem významným objektům Londýna a my si odnášeli domů ty nejúžasnější výhledy a vzpomínky, ať už na Buckinghamský palác, Londýnské oko, Westminsterský palác a Big Ben, Trafalgarské náměstí, Národní galerii či proslulý Tower Bridge.

Cesta za Velkou národní steeplechase do Liverpoolu