Exkurze HOLLANDIA a tréninkové centrum JOVAN 21. duben 2023

Exkurze HOLLANDIA  a tréninkové centrum JOVAN

Koncem března jsme v rámci exkurze navštívili s žáky III. a IV.C mlékárnu HOLLANDIA Karlovy Vary, která byla založena v polovině roku 1991. Leží v Krásném Údolí, ve výšce 700 m a sousedí s chráněnou krajinnou oblastí Slavkovský les.

Nejznámějšími produkty jsou selské jogurty zrající v kelímku, dále krémové jogurty zrající v tanku, BIO jogurty, jogurty bez laktózy, jogurtové drinky, jogurtové smoothie, krémové jogurty Farmář malé i velké, doplněné ovocem nebo jogurtovou zmrzlinou v kornoutu i na dřívku.

Celým provozem – od přejímky mléka až po sklady hotových výrobků nás provedl ředitel Ing. Michal Škoda, seznámil nás s informacemi o množství zpracovaného mléka, jeho potřebné kvalitě, denní výrobě jogurtů, ekonomikou a materiálně technickým zabezpečením. Viděli jsme i zázemí pro zaměstnance, mající možnost občerstvit se během směny ovocnou svačinou. Ing. Škoda pochválil naše žáky za znalosti z oboru.

 

Naší druhou zastávkou bylo tréninkové centrum rodiny Váňových nedaleko proslulého kopce Vladař s nadmořskou výškou 693 m, který je chráněn jako přírodní rezervace a je využíván v přípravě dostihových koní. Je zde ustájeno přibližně 80 koní, převážně překážkových. Koně mají k dispozici kromě výběhů a pohybového zařízení tréninkovou dráhu s povrchem, který je možno využít za každého počasí a překážky různých profilů. Kromě otce, syna a Pavly Váňových zde působí aktivní žokejové Josef Bartoš a Jan Kratochvíl. Jsou vzorem pro naše adepty žokejského řemesla, kteří zde absolvují individuální odbornou praxi. Známé jsou úspěchy tohoto centra v nejtěžším dostihu evropského kontinentu VELKÉ PARDUBICKÉ, italská vítězství v GRAN PREMIO MERANO i cenná umístění na francouzském překážkovém závodišti AUTEUIL.

Kromě prohlídky, komentáře a besedování s Josefem Váňou st. např. o letošních přihláškách do Velké nebo tréninkových metodách, proběhla také autogramiáda.

Obě místa, která byla naším cílem, přinesla žákům nové a zajímavé poznatky nejen k maturitním zkouškám, ale i do profesního a běžného života.

                                                                                                                                          za Střední školu dostihového sportu a jezdectví

                                                                                                                                                                Ing. Marcela Sýkorová