Ohlédnutí za první „pocovidovou“ stáží - „Z Chuchle až do Irska“ 4. srpen 2022

Ohlédnutí za první „pocovidovou“ stáží -  „Z Chuchle až do Irska“

Cesta do neznáma
Stojíme na ruzyňském letišti a přemítáme nad tím, že to snad ani není možné. Naše dlouho odkládaná a očekávaná cesta do Irska je skutečně tady. Covid nás nezastavil a my v ryze dámském složení - pět žákyň a jedna učitelka skutečně vyjíždíme v rámci projektu Erasmus+ na třítýdenní odbornou stáž do irského Kildare. Poslední kontrola dokladů, sedáme do letadla a na více než dvě hodiny se noříme do digitálního ticha, díváme se z okénka, spíme, jíme, těšíme se a obáváme zároveň.

Přílet do Dublinu a příjezd do školy
Dublin nás uvítal svou tradičně zamračenou únorovou oblohou, mírně prší, ale nás to neohrožuje, protože milý a usměvavý řidič z naší domovské školy už nás očekává. Sedáme do školního minibusu s hrdým nápisem RACE – Racing Academy and Centre of Education a míříme do malebného irského městečka Kildare. Ve škole nás uvítali další usměvaví zaměstnanci, celou školou nás provedli a vše nám ukázali. Už v tomto okamžiku jsme začaly tušit, že nás čekají tři báječné týdny.

První dny, koně a my
První den ve škole byl v podstatě seznamovací. „Osahaly“ jsme si chod školní stáje, seznámily se s místními koňmi i instruktory, naučily se rutinu, kterou místní žáci dělají každý den. I přes mírnou jazykovou bariéru jsme brzy znaly všechny instrukce a povely v angličtině. Druhý den jsme zvládly už i naše první loty a v chodu stáje jsme byly již plnohodnotnými oporami. Ani nevíme jak, ale první týden byl strašně rychle za námi. Jezdily jsme i ty nejsložitější koně, a i díky velmi přátelskému přístupu všech našich instruktorů jsme se cítily skutečně jako doma. RACE je zaměřena primárně na vzdělávání dostihových jezdců. Tomu odpovídá i vybavení školy, její zázemí a samozřejmě také skladba koní.  

Víkend a další týden
Po prvním týdnu péče o koně ve školních stájích, ale i v sedle, přichází také první víkend, během kterého jsme využily nabídky podívat se na dražbu koní a také na chrtí dostihy. Druhý víkendový den jsme se pak vydaly prozkoumat Dublin. Procházíme malebné dublinské ulice, které jsou lemované tradičními irskými „puby“ a následně sedáme do vlaku, abychom se podívaly k rozbouřenému Irskému moři, které připomíná spíše nedaleký Atlantský oceán. Po tomto jedinečném přírodním zážitku se vracíme zpět do Kildare, kde usínáme a těšíme se na následující pracovní týden. „V práci už se cítíme jako skuteční profíci. Je vidět, že v místování jsme skutečně mistři a děkujeme naší dostihové škole za přípravu. Místní jenom tiše závidí. Dobře, někdy závidí i hlučně a někdy dokonce tak, že odpoledne chodí cíleně čistit boxy po nás, protože vědí, že po ranním čištění tam bude mnohem méně práce“, říká Terka Winterová, jedna z žákyň. „Jinak ale také jezdíme, skáčeme, vodíme koně do kolotoče i do výběhů, občas vyjíždíme i na závodiště a tréninkové centrum Courragh, některé z nás jdou dokonce i k místním trenérům, kde je možnost získat další cenné zkušenosti. Užíváme si každý okamžik!“, dodává Winterová.

Dublin na druhou a rozlučkový týden
Druhý víkend jsme opět věnovaly objevování Irska – protože naše město patřilo spíše mezi ty menší, tak jsme se opět rozhodly vyjet do Dublinu. Pobřeží jsme tentokrát nechaly stranou (mimo jiné i kvůli dešti, který se nad Irskem celý víkend přeháněl) a objevovaly jsme místní pamětihodnosti. Určitě musíme zmínit návštěvu Trinity College (univerzita o rozloze 19 hektarů s georgiánskými budovami) a její staré knihovny, která nám velmi učarovala. Dále jsme se prošly také k Dublinskému zámku a samozřejmě ke Katedrále sv. Patrika, známého irského svatého patrona, pro nějž typická zelená barva každoročně zdobí celé Irsko i svět. Přes řadu půvabných uliček jsme došly na nádraží, odkud jsme dorazily zpět do Kildare. Druhý víkendový den jsme zůstali v našem „domovském“ Kildare, prošly se do nedaleké Kildare Village, kde jsme strávily odpoledne. Poslední týden se začínal nést ve smutném duchu našeho blížícího se návratu. Na místní podmínky se nám zvykalo skutečně velice snadno, rády bychom tu zůstaly déle, možná i napořád.

Veni, vidi, ... and we want to be back again!
Přišly jsme, viděly jsme, a bylo to kouzelné. Děkujeme naší Střední škole dostihového sportu a jezdectví za privilegium podívat se sem, děkujeme také irské škole RACE, za úžasnou péči a děkujeme, že celý program Erasmus+ existuje, protože bez něj bychom neměly tři týdny nezapomenutelných zážitků a zkušeností. Jestli bychom jely znovu? Ano, hned teď a všem další zájemcům to moc doporučujeme!

Tým stážistek spolu s p. učitelkou V. Červenkovou

Ohlédnutí za první „pocovidovou“ stáží - „Z Chuchle až do Irska“