Tradiční Šemíkova podkova s rekordní účastí ! 13. červen 2024

Tradiční Šemíkova podkova s rekordní účastí !

Rekordní účast, kterou nikdo nečekal. Tak odstartovala 6. června 2024 v areálu Střední školy dostihového sportu a jezdectví v Praze Velké Chuchli za finanční podpory Magistrátu hl. města Prahy a Asociace vzdělávacích zařízení pro rozvoj venkovského prostoru v Humpolci již devátá tradiční odborná a dovednostní soutěž „O Šemíkovu podkovu“.

Na dvoře školy se sešlo neuvěřitelných 39 tříčlenných týmů žáků z 16-ti zemědělských škol z celé České republiky, k měření sil a vědomostí v celkem
15-ti disciplínách této soutěže, v níž je účast oprávněně pro mnohé školy záležitostí prestiže.

Soutěž byla rozdělena do tří kategorií  – Zlatá podkova pro žáky 3. ročníků a Stříbrná podkova pro žáky 2. ročníků maturitních oborů vzdělání Chovatelství, Agropodnikání a oborů podobných. Bronzová podkova byla určena žákům 2. ročníků učebních oborů Jezdec a chovatel koní. Všichni soutěžící při prezenci obdrželi visačku se svým jménem a QR kódem, pokyny, mapu připravených stanovišť a kartu k doplňování výsledků s doporučením, jak všechna stanoviště procházet. Obloha byla bez jediného mráčku a slunce svými paprsky mnohdy soutěžící pěkně potrápilo. Soutěživý duch však nikomu nechyběl. Tak tedy hurá do „boje“!

Kromě již tradičního odborného testu z anatomie, fyziologie a obecné zootechniky se žáci nevyhnuli ani češtině, dějepisu a odborné angličtině. V rámci „koňského“ světa se obohacovali například o slangové výrazy jako je plňas,  kopyťák, futrování či štycování.

Dalšími obávanými disciplínami bylo poznávání plemen, rostlin, krmiv a zemědělských plodin. Soutěžící si také vyzkoušeli skládání uzdečky na čas a poznávačku udidel. Na našem Blackovi (modelu koně v životní velikosti) si žáci vyzkoušeli přípravu koně na transport návlekem kamaší, deky, obřišníku a chrániče ocasu.

Svou fyzickou zdatnost si pak týmy prověřily ve slalomové dráze s kolečkem se zátěží (balíkem krmiva) v disciplíně „Nakrm hladového koně“. Další neméně zajímavou disciplínou byl hod podkovou, což se do vymezeného prostoru ve vzdálenosti přes 5 metrů ukázalo jako poměrně složité.  Nechyběla ani jízda na místním dostihovém trenažéru a dojení na umělém vemeni, kdy soutěžící do své záznamové karty zapisovali množství nadojené tekutiny v limitu dvou minut.

Navážit správnou dávku sena a ovsa pro koně a změřit celý balík byl pro mnohé týmy velký oříšek. Hodnotitel vždy výsledek přeměřoval a uděloval trestné body za každých 100 gramů odchylky u ovsa a 100 gramů odchylky u sena.

Postavit v časovém limitu zadanou překážku tak, aby měla správné míry, zněl úkol k vytvoření parkurové překážky z šesti stojanů a dvanácti bariér, se kterým si musely všechny týmy také poradit. 

Čas se nachýlil a všichni pak netrpělivě očekávali výsledky svého snažení.

Déšť, jako by věděl, že už je po všem, začal chrlit z oblohy provazy vody, v momentě, kdy mělo dojít ke slavnostnímu vyhlášení vítězů.

Putovní trofej pro vítěze Zlaté podkovy si odvezl tým žáků z SOŠ Frýdek -Místek s neuvěřitelnými 158 body. Moc gratulujeme!

2. místo o Zlatou podkovu obsadil jeden z týmů žáků ze SŠ zemědělské a zahradnické v Olomouci a 3. místo získal jeden z týmů SŠDSaJ Velká Chuchle.

V kategorii o Stříbrnou podkovu zvítězil jeden z týmů žáků SZeŠ Rakovník se 138 body, 2. místo obsadil jeden z týmů žáků z SZeŠ Čáslav a 3. místo vybojoval jeden z týmů žáků SŠDSaJ Velká Chuchle.

Bronzová podkova zamířila zaslouženě do jednoho z týmů žáků Střední školy Trhové Sviny se skvělými 136 body, 2. místo vybojoval tým žáků ČZA a 3. místo opanoval tým žáků SŠCHKaJ Kladruby nad Labem.

Kompletní výsledky

Všechny týmy prokázaly kromě svých odborných znalostí i velké nadšení a z řady škol ochotu cestovat mnoho hodin, aby se mohly akce zúčastnit. Toho si velmi vážíme.

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem sponzorům za pomoc, a to hlavně firmě Hornbach za sportovní a zahradnické vybavení jako ceny pro soutěžící, firmám Hauzr a KAMIR pak za jezdecké potřeby a slevové poukázky. Krmení pro koně věnovala firma De Heus a veterinární přípravky pro zvířata dodala firma Alavis. Společnost Honda Stroje nám zapůjčila stany a věnovala hodnotné ceny do soutěže. Krásné „koníky“ z perníku nám poskytla firma REJ Food a raw tyčinky spolu se slevovými poukázkami dodala firma BOMBUS. Další pěkné ceny pro soutěžící věnovaly firmy PRESCO Group, koňskéknihy.cz, Asociace soukromého zemědělství ČR a společnost Zelená země, která se na této soutěži také prezentovala s ochutnávkou svých konopných výrobků pro koně a další zvířata.

Všechny ceny byly rozdány a vítězné týmy se pustily do nádherných a chutných dortů s koňskou tématikou.

Soutěžícím a jejich učitelům děkujeme za obrovské nasazení a energii, ale především za báječnou atmosféru, kterou vytvořili. Díky samozřejmě patří i celému realizačnímu týmu.

Za rok se těšíme na nový – jubilejní 10. ročník!

 

Dagmar Párysová, SŠDSaJ Velká Chuchle

Šemíkova podkova 2024