Do Finska na zkušenou 18. listopad 2022

Do Finska na zkušenou

Studium jezdectví a chovu koní – to nejsou jen školní lavice a stáje v Chuchli. Díky zapojení do evropského projektu Erasmus+ se naši žáci mají možnost podívat, jak to dělají i v jiných koutech Evropy.

Na konci září se malá skupinka tří žákyň a jedné paní učitelky ze Střední školy dostihového sportu a jezdectví ve Velké Chuchli vydala v rámci programu Erasmus+ vstříc novým zkušenostem, dobrodružstvím a nekonečným finským lesům. Cesta, vzhledem k omezenému provozu některých finských letišť a malému množství pozemních spojení do cíle, byla nakonec dvoudenní. První den urazila skupina cestu Praha – Helsinky, která byla sice delší, ale díky letecké přepravě poměrně rychlá. Po noci strávené v Helsinkách následovala vzdáleností kratší, ale časově mnohem náročnější, ryze finská cesta do malebného městečka ve střední části Finska.

V Kaustinenu, jak se naše cílová destinace jmenuje, se nachází jedna z poboček střední školy KPEDU, která vychovává mladé naděje finských klusáckých dostihů. Naše děvčata na této škole strávila celkem tři týdny. Během této doby měla jedinečnou možnost vyzkoušet si péči o všechny místní koně, odjet několik tréninkových okruhů v sulkách tažených koňmi i poníky, vyrobit si tradiční kožené přívěsky, podívat se do školní kovárny, k soukromým trenérům i na veterinární kliniku, která je jednou z největších ve Finsku. Místní učitelé, mistři, vychovatelé i žáci je velmi vřele přivítali a laskavě je provedli celým pobytem. Na rozloučenou dokonce uspořádali oslavu, kde měly holky možnost ochutnat všechny možné finské gastronomické speciality – včetně té Finy neoblíbenější – slané lékořice „Salmiakki“. Upřímně prý příště raději budou místovat všechny koně ve škole, než by daly druhou šanci slané lékořici, takže asi tolik k objevování nových kultur. Zážitků i zkušeností si tedy odvezly víc než dost, dokonce se jim poštěstilo i sledování polární záře, která jeden večer rozzářila noční oblohu.

Podobně jako všechny zahraniční stáže našich žáku i tato uplynula až neskutečně rychle. Holky se ani nenadály a už zase seděly v autobusu do hlavního města Finska. V Helsinkách pak strávily ještě dva dny, kde pomyslnou třešničkou na dortu a odměnou za odvedenou práci byla návštěva v zábavním parku Linnanmäki.

Celý pobyt se, ostatně jako všechny dosud uskutečněné zahraniční mobility, velice vydařil. Navštívily jsme novou školu, poznaly nové přístupy v péči o koně, naučily se spousty nových dovedností a doufáme, že se na „místo činu“ ještě určitě někdy vrátíme. Nakonec musíme poděkovat naší i hostitelské škole, že nám to všechno umožnily a všem dalším žákům doporučujeme jít do toho také.

Do Finska na zkušenou