Legenda jezdeckého sportu oslavila své životní jubileum v Chuchli 10. únor 2020

Legenda jezdeckého sportu oslavila své životní jubileum v Chuchli

V pondělí 20. ledna 2020 jsme přivítali v prostorách Střední školy dostihového sportu a jezdectví Praha - Velká Chuchle legendární žokejku Miloslavu Hermansdorferovou Schulzovou, které se jako první ženě podařilo 25. června 1972 vyhrát Československé derby, a tím přepsat historii koňských dostihů.

Bývalá vynikající dostihová jezdkyně, naše první a až do roku 2010 jediná ženská vítězka derby (v roce 1972 s Crapomem) oslavila letos 20. ledna krásné životní jubileum – osmdesáté narozeniny. Dovolili jsme si jí za účasti ředitelky dostihové školy Soni Froňkové a dalších významných osob kolem dostihového sportu poblahopřát. Za gratulanty jmenujme například Ing. Václava Chaloupku, Vladislava Fedorowicze, Františka Vítka, Jiřího Kocmana, Martinu Růžičkovou, Josefa Kotouče, Theodora Pecháta a spisovatele Petra Feldsteina. Poblahopřát přišli i zástupci Jockey clubu České republiky, bývalý ošetřovatel Crapoma Ladislav Veselý nebo dostihový fotograf Marek Skála.

Po jednotlivých gratulacích došlo na zhlédnutí dokumentárního filmu ČT z roku 1973 o paní Míle, Crapomovi, Chuchli a dostizích, při kterém si pamětníci pěkně zavzpomínali. Dále byla promítnuta prezentace fotografií paní Hermansdorferové Schulzové od dětství přes dospívání, civilní život a pracovní život až po její vítězství v Derby a další fotografie z dostihů.

Jako první žena prolomila mužskou nadvládu v Československém derby. Nejen proto se Míla Hermansdorferová Schulzová stala legendou jezdeckého sportu. Své vítězství s ryzákem Crapomem v Československém derby 1972 si samozřejmě často vybavuje, ale zavzpomínala nejen na něj, ale na všechny koně, se kterými toho měla mnoho společného, i na lidi okolo nich.

Okamžiky slávy

Za Crapomem s Hermansdorferovou v sedle zůstala po absolvování 2400 metrů propast 10 délek a teprve pak dorazilo do cíle 12 soupeřů. Vítěz nesl symbolické startovní číslo 10 a trať nejvýznamnějšího dostihu tříletých urazil za 2:33,9 minuty.

Miloslava Hermansdorferová mohla vyhrát derby už v roce 1969 s Reliefem, ale před dostihem se zranila při provinčním mítinku a dostih „o modrou stuhu" mohla sledovat jen jako divák. Reliéf samozřejmě zvítězil.

Crapom i jeho jezdkyně se narodili ve stejný den, 20. ledna, ale dělilo je 29 let života.

Něžná blondýnka

Paní Míla nemohla soutěžit s muži, co se týče síly, tak to prostě nahrazovala svým citem. A koně její něžnost náležitě ocenili. Chodili za ní právě proto, že byla jemná.

Pohled do historie

Do učení školy jezdčíků (tedy naší školy) nastoupila jako jediná dívka a byla raritou. Své místo na slunci si musela mezi muži vybojovat. Mezi její největší úspěchy kromě vítězství v Derby patří vítězství v Gomba handicapu s Blatcem (1965) a Vitaminem (1975). Oba koně, stejně jako Crapom a mnoho dalších, které jezdila, byli svěřenci trenéra Josefa Krištůfka a příslušníky stáje PP Kladruby.

Díky sto padesáti vítězným dostihům i přístupu v duchu fair play se Miloslava Hermansdorferová Schulzová stala vzorem pro mladší generace.

Více v knize Pavla Fialy „Obloukem k vítězství“ nebo v dokumentu české televize.

Legenda dostihového sportu oslavila své životní jubileum v Chuchli