Na zkušenou do Francie 28. květen 2020

Na zkušenou do Francie

Střední škola dostihového sportu a jezdectví v Praze Velké Chuchli vyslala začátkem února 2020 v rámci projektu Erasmus+ na tříměsíční odbornou zahraniční stáž do Francie Jaroslava Hefrta, žáka 1. ročníku oboru „Chovatelství se zaměřením na dostihový sport“. Proslulá dostihová stáj pana Graffarda v Chantilly (Chantilly Training Grounds), ležící 50 km severně od Paříže, Jardu přivítala v jedinečném přírodním prostředí pro trénink dostihových koní. Toto koňské nebe zasazené do 1 500 hektarů lesa nabízí pozoruhodnou rozmanitost a špičkovou kvalitu více než 145 km pískových tréninkových a 120 ha travnatých cvalových drah.

Náš stážista Jára měl zkrátka velké štěstí ocitnout se „na zkušené“ v tak významné dostihové stáji u mezinárodně erudovaného trenéra Francise-Henriho Graffarda. Pracoval tam jako ošetřovatel koní a pracovní jezdec. Postupně si také osvojoval nové dovednosti jako například strouhání kopyt či další způsob bandážování nohou koní. Při každodenní práci taky velmi oceňoval možnost odjezdit během jednoho dne hned několik různých koní – mladé ve výcviku, starší a zkušenější, divoké i klidné.

„Každý den začal tím, že jsem přišel v šest ráno a někdy už i v pět do stáje, podíval se na tabuli, kde jsme měli přidělené koně na celý den, vzal sedlo a hurá ke koni! Koně jsem vyčistil, nauzdil, nasedlal a pak čekal na pokyn, kdy mohu nasednout a vydat se cestou na dráhu,“ popisuje Jarda Hefrt. „Po cestě jsme spolu s ostatními stážisty z jiných zemí míjeli různé stáje, než jsme dojeli do padocku, kde na nás už čekal pan Graffard. Tam jsme naklusali a pan Graffard vždy zkontroloval, zda jsou všichni koně v pořádku. Po třech kolečkách klusu nás rozdělil na skupiny, někdo šel pomalé kentre a někdo šel rychlou práci. Já jsem zpočátku chodil pomalým cvalem (kentre) se staršími koňmi, kde si pan Graffard ověřoval, jak jsem na tom jezdecky. Měl jsem na starost jednoho suprového koně, na kterém se mi jezdilo fakt skvěle. Moc jsem si ho za tu dobu oblíbil. Po delší době jsem pak jezdil i mladé koně a hřebce. Za den jsem jezdil většinou čtyři koně,“ vysvětluje Jára.

A co ještě nikde nezažil? „Nikdy jsem nebyl ve stáji s takovým obrovským počtem koní, kde je jiná forma práce s koňmi a možnost si vyzkoušet různě obtížné a méně přizpůsobivé koně, různých typů, jak na rychlou práci, tak na pomalý cval. Zkrátka je to úžasný zážitek jít společně v tak velkém počtu koní (lotu) na dráhu“, rozplývá se náš stážista.

Spolupráci s trenérem Graffardem si Jára Hefrt moc pochvaluje. Kvůli jazykové bariéře bylo zpočátku složitější začít plnit jeho představy o práci jak na zemi, tak na koni. Pan Graffard však mluví velmi dobře anglicky, takže si Jára rychle zvykl a pochopil základní výrazy a pokyny. Spolupráce s trenérem byla velmi příjemná a pokud se vyskytl nějaký problém, vše se obratem vyřešilo. Pro Járu byla čest a hlavně radost s ním spolupracovat.
Zkušenosti, které si náš stážista z francouzského dostihového centra v Chantilly odnesl, jsou neocenitelné. Vyzkoušel si úplně jinou práci s koňmi, než znal doposud, zlepšil si styl jízdy, naučil se nové metody práce s koňmi a lépe vnímat, zda nemají koně nějaký problém.  Obohacením mu byla i zkušenost s velikostí centra a ohromným počtem koní, možnost pracovat ve velkém a přátelském kolektivu lidí se stejnými zájmy.  A kdyby nemusel volit dřívější odjezd díky koronavirové karanténě, končil by Jára stáž až v současných dnech. Vítá však nabídku pana Graffarda, kdykoliv se vrátit stáž dokončit a potěšila ho i nabídka zaměstnání.


Víte, že …
Francis-Henri Graffard založil svou dostihovou stáj v říjnu 2011 jako splnění svého snu stát se trenérem dostihových koní? Tento rodák z oblasti Charolais se nadchl pro koně zásluhou svého dědečka, významného chovatele Dr. Henriho Champliaua.
Od té doby pokračoval v práci s některými z nejvlivnějších zástupců plnokrevného průmyslu na celém světě, počínaje Arqanou ve Francii. Poté byl vybrán do programu Godolphin Flying Start, který ho zavedl do Irska, Velké Británie, USA, Austrálie a Dubaje. Jako člen týmu Darleyho Mohammeda v Darley podporoval Johna Fergusona ve Velké Británii a ve Francii. Následně pak strávil tři roky jako asistent trenéra v Alain de Royer-Dupré.
K dnešnímu dni má Francis na svém kontě více než 200 vítězů (včetně dvou G1 – nejvyšší úrovně) 
a vydělané dotace přesahují neuvěřitelných 6 milionů EUR.