Putovní Šemíkovy podkovy jsou zpět v Chuchli! 24. červen 2022

Putovní Šemíkovy podkovy jsou zpět v Chuchli!

Přestože začátek června byl deštivý a po obloze se honily černé mraky, sešlo se na dvoře Střední školy dostihového sportu a jezdectví úctyhodných 19 čtyřčlenných týmů žáků zemědělských škol z celé České republiky, k měření sil v soutěži odborných znalostí a dovedností „O Šemíkovu podkovu“.

Tato soutěž má již několikaletou tradici a účast v ní je oprávněně pro mnohé školy záležitostí prestiže.

Soutěž byla rozdělena do tří kategorií  –  Zlatá podkova pro žáky 3. ročníků a Stříbrná podkova pro druháky studijních oborů vzdělání Chovatelství, Agropodnikání a oborů podobných. Novinkou byla pak Bronzová podkova pro žáky 2. ročníků oboru Jezdec a chovatel koní. Všichni soutěžící obdrželi pokyny, mapu připravených stanovišť a kartu k doplňování výsledků s doporučením, jak stanoviště procházet. Tak tedy hurá do „boje“!

Kromě již tradičního odborného testu z anatomie, fyziologie a obecné zootechniky se žáci nevyhnuli ani češtině a angličtině. Dalšími disciplínami bylo poznávání plemen, krmiv a zemědělských plodin včetně sbírky záludností nebo přípravy koně „na čas“ k nasazení kamaší, uzdečky, uzdy či bandážování. Soutěžící si vyzkoušeli také dojení či jízdu na dostihovém trenažéru. Novinka, kterou si organizátoři připravili, bylo smyslové stanoviště, kde celý tým společně rozpoznával předměty, ukryté v neprůhledném látkovém sáčku podle čichu, hmatu a zraku.

„Postav v časovém limitu zadanou překážku tak, aby měla správné míry!“ Tak zněl úkol k vytvoření parkurové překážky z osmi stojanů a dvanácti bariér, se kterým si musely týmy poradit.  „To je hrozně málo. Nééé, trochu uber…Kolik to může mít?“ Takové komentáře byly slyšet během celého dopoledne u stanoviště, kde žáci odhadovali správné míry. Připravit 5 kilogramů sena a změřit celý balík byl pro mnohé týmy velký oříšek. O moc lehčí nebyl ani odhad váhy koně na dalším stanovišti. Přesto si s těmito nelehkými úkoly týmy poradily na výbornou.

Nejvíce legrace si soutěžící užili při štafetovém „dostihu“. Na přilehlém břehu Vltavy se postupně v roli koní vystřídali soutěžící v klusáckém dostihu, překážkovém dostihu a cílová rovinka posloužila jako finiš rovinového dostihu. Vypadalo to asi následovně. Jeden žák z týmu běžel se sulkou zatíženou dalším žákem, další soutěžící z týmu se proplétal překážkami s kolečkem a plným kýblem vody, který nesměl rozlít, jinak by měl stržené body. Samotný rovinový dostih byl podmíněn rychlostí běhu se sklenicí vody naplněnou po okraj. To všechno v určeném časovém limitu! Počasí se nakonec umoudřilo a vysvitlo i sluníčko. Všichni závodníci doběhli ve skvělých časech a nakonec si stačili vychutnat i svačinu.

Po sečtení všech bodů byly slavnostně vyhlášeny výsledky. Každý si odnesl nějakou pěknou cenu, včetně velkých dortů s koňskou tématikou. Putovní trofeje pro vítěze Bronzové, Stříbrné i Zlaté podkovy zůstaly nakonec Střední škole dostihového sportu a jezdectví. 2. místo o Zlatou Šemíkovu podkovu si odvezl tým SZeŠ a SOŠ Poděbrady a 3. místo obsadila Střední škola zemědělská a zahradnická Olomouc.

V kategorii o Stříbrnou podkovu vybojovala 2. místo Střední zemědělská škola Čáslav. Dělilo ji od vítězství pouze 10 bodů!  3. místo náleželo houževnatému týmu Střední zemědělské školy Písek. Bronzovou podkovu opanovaly týmy SŠDSaJ, třetí místo pak vybojovala Česká zemědělská akademie v Humpolci.

Mezi všemi soutěžícími byla ještě vylosována jedna speciální cena, kterou poskytl Svaz chovatelů koní Kinských. Týdenní intenzivní kurz jízdy na koni pro dvě osoby si ze soutěže odnášela Nela Kortánová ze SZeŠ Poděbrady. Poukaz zahrnuje ubytování, seznámení s provozem Hřebčína a Jezdecké školy Equus Kinsky v Hradištku a možnost získání dalších praktických zkušeností jízdy na koni.

Na závěr bychom chtěli poděkovat sponzorům za pomoc, a to hlavně firmám Equiservis a Jan Hauzr, které darovaly jezdecké potřeby a sportovní vybavení jako ceny pro soutěžící. Krmení pro koně věnovala firma De Heus a veterinární přípravky pro zvířata dodala firma Alavis. Další pěkné ceny pro soutěžící věnovaly firmy Hornbach, Honda Stroje, PRESCO Group, Bombus, REJ Food a Asociace soukromého zemědělství ČR.

Všechny ceny byly rozdány, partnerům bylo poděkováno a nám nezbývá, než se těšit na další ročník! 

Výsledky soutěže "O Šemíkovu podkovu"

Putovní Šemíkovy podkovy jsou zpět v Chuchli!