Zlatá podkova letos zamířila do Čáslavi, Stříbrná zůstala doma a z Bronzové se těší Kladruby 21. červen 2023

Na Den dětí 1. června se uskutečnila v areálu Střední školy dostihového sportu a jezdectví v Praze Velké Chuchli již po osmé tradiční odborná a dovednostní soutěž „O Šemíkovu podkovu“.

Na dvoře školy se sešlo rekordních 25 tříčlenných týmů žáků z 9 zemědělských škol z celé České republiky, k měření sil a vědomostí v celkem 10-ti disciplínách této soutěže, v níž je účast oprávněně pro mnohé školy záležitostí prestiže.

Soutěž byla rozdělena do tří kategorií  –  Zlatá podkova pro žáky 3. ročníků a Stříbrná podkova pro žáky 2. ročníků maturitních oborů vzdělání Chovatelství, Agropodnikání a oborů podobných. Bronzová podkova byla určena  žákům 2. ročníků učebního oboru Jezdec a chovatel koní. Všichni soutěžící obdrželi pokyny, mapu připravených stanovišť
a kartu k doplňování výsledků s doporučením, jak všechna stanoviště procházet. Počasí nám přálo a soutěživý duch nikomu nechyběl.

Kromě již tradičního odborného testu z anatomie, fyziologie a obecné zootechniky se žáci nevyhnuli ani českému jazyku, dějepisu a odborné angličtině. Dalšími obávanými disciplínami bylo poznávání plemen, krmiv a zemědělských plodin. V těch daly žákům nejvíce zabrat názvy čeledí. Soutěžící si také vyzkoušeli skládání uzdečky na čas a poznávačku udidel. Na našem Blackovi (modelu koně v životní velikosti) si žáci vyzkoušeli přípravu koně na transport s pomocí kamaší, deky, obřišníku a chrániče ocasu.

Svou fyzickou zdatnost si pak týmy prověřily na slalomové dráze s kolečkem a kýblem naplněným vodou v disciplíně „Napoj žíznivého koně!“, kdy 1 cm vylité vody znamenal 5 trestných bodů v daném čase. Nechyběla ani jízda na dostihovém trenažéru a dojení umělého vemene.

„Postav v časovém limitu zadanou překážku tak, aby měla správné míry!“, zněl úkol k vytvoření parkurové překážky z osmi stojanů a dvanácti bariér, se kterým si musely týmy poradit.  „To je hrozně málo. Trochu přidej! Kolik to může tak mít?“ Takové komentáře byly slyšet během celého dopoledne u stanoviště, kde žáci odhadovali správné míry.

Navážit správnou dávku sena pro koně a změřit celý balík byl pro mnohé týmy velký oříšek. O moc lehčí nebyl ani odhad váhy Ursana, arabského plnokrevníka a poníka Gobiho na dalším stanovišti. Přesto si s těmito nelehkými úkoly všechny týmy nakonec bravurně poradily.

Putovní trofej pro vítěze Zlaté podkovy si odvezl jeden ze dvou týmů SZeŠ Čáslav s neuvěřitelnými 126 body.
Moc gratulujeme! 2. místo obsadil tým žáků z SZeŠ Písek a 3. místo získala SŠDSaJ Velká Chuchle.

V kategorii o Stříbrnou podkovu zvítězil tým SŠDSaJ Velká Chuchle se 111 body, trofej tedy zůstává doma. 2. místo obsadil další tým SŠDSaJ Velká Chuchle a 3. místo vybojoval tým žáků z SZeŠ Čáslav.

Bronzová podkova zamířila zaslouženě houževnatému týmu se skvělými 97 body do SŠCHKaJ Kladruby nad Labem.
2. a 3. místo opanovaly týmy SŠDSaJ Velká Chuchle.

Všechny týmy prokázaly kromě svých odborných znalostí i velké nadšení a z řady škol ochotu cestovat mnoho hodin, aby se mohly akce zúčastnit. Toho si velmi ceníme.

Na závěr bychom chtěli poděkovat sponzorům za pomoc, a to hlavně firmě Jan Hauzr, která darovala jezdecké potřeby, slevové poukázky a sportovní vybavení jako ceny pro soutěžící. Krmení pro koně věnovala firma De Heus a veterinární přípravky pro zvířata dodala firma Alavis. Příspěvek na odměny do soutěže věnovala Asociace vzdělávacích zařízení pro rozvoj venkovského prostoru v Humpolci. Cukrovinky v čele s Kofilou, které je letos 100 let, darovala firma Nestlé. Další pěkné ceny pro soutěžící věnovaly firmy Honda Stroje, PRESCO Group, REJ Food a Asociace soukromého zemědělství ČR.

Všechny ceny byly rozdány a vítězné týmy se pustily do úžasných dortů s koňskou tématikou. Partnerům bylo poděkováno a nám nezbývá, než se těšit na další ročník!

Dagmar Párysová, SŠDSaJ Velká Chuchle

Šemíkova podkova 2023